Kompendium wiedzy!
Wszystko co musisz wiedzieć o pompie ciepła na samym początku!
Jak działa pompa ciepła, czym różni się split od monoblok, jak zainstalować prawidłowo pompę ciepła oraz jakie dotacje można uzyskać na pc?
Czym jest pompa ciepła?
Najprościej mówiąc pompa ciepła to urządzenie, które przenosi ciepło z jednego miejsca w drugie! Korzysta ona z energii elektrycznej, a jej główne funkcje to ogrzewanie lub chłodzenie budynku.
Historia pomp ciepła sięga początków XIX wieku, a za jej początek możemy uznać opracowanie Cyklu Carnota! Więcej o niesamowitych i dynamicznych dziejach pomp ciepła znajdziesz w naszym artykule -> Pompa ciepła? a kto to wymyślił!?
Jakie są różnice między pompą ciepła split, a monoblock?
Główna różnica polega na ilości jednostek:
- Monoblock – jak nazwa wskazuje pompa ciepła monoblock składa się z jednej jednostki, która jest jednostką zewnętrzną
- Split – w przypadku pomp ciepła split mamy do czynienia z dwoma jednostkami – zewnętrzną oraz wewnętrzną
W związku z różnicą w ilości jednostek samo działanie pompy jest trochę inne. Poniżej przedstawiamy schematy, które pokazują schemat działania pompy ciepła split oraz pompy ciepła monoblock.
Więcej o różnicach, wadach oraz zaletach pomp ciepła split i monoblock przeczytacie w Artykule Split VS. Monoblock!
Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Pompa ciepła działa w oparciu o cykl termodynamiczny, podobnie jak lodówka, ale w przeciwnym kierunku. Składa się z trzech głównych elementów:
- Parownik – pobiera ciepło z otoczenia (np. z powietrza) i przekształca ciecz w parę.
- Kompresor – spręża tę parę, co powoduje wzrost temperatury.
- Skraplacz – oddaje ciepło do systemu grzewczego budynku, jednocześnie schładzając parę i zmieniając ją z powrotem w ciecz.
Więcej na temat samej pompy ciepła i jej działania znajdziecie w naszym filmie!
Prawidłowe przygotowanie do montażu pompy ciepła
Skoro wiemy już wszystko na temat działania pompy ciepła oraz jej rodzajów warto skupić się na przygotowaniu budynku do zmiany źródła ogrzewania na pompę!
Aby kompleksowo podejść do tematu zmiany źródła ciepła należy rozłożyć go na trzy główne aspekty:
- Finanse – Pełna termomodernizacja budynku wraz z wymianą źródła ciepła jest dużą inwestycją, z pomocą finansową przychodzą programy dotacyjne. W naszym cyklu ABC Dotacji mówimy szerzej na temat najważniejszych dofinansowań, ich założeń, wymaganych warunków i kwot wsparcia!
- Dobór – Właściwy dobór pompy ciepła do inwestycji jest kluczowy – w przypadku zbyt małej mocy pompy dojdzie do niewydolności systemu, w przypadku przewymiarowania instalacji skracamy żywotność pompy i wpędzamy się w zbyt duże koszty eksploatacji.
- Montaż – Dobre praktyki montażowe stosowane przez sprawdzonego instalatora uchronią inwestycję przed awariami, nieprawidłowa pracą systemu czy też złym wykorzystaniem potencjału urządzenia.
Jak prawidłowo dobrać pompę ciepłą?
Dobór pompy ciepła to proces, który możemy rozłożyć na kilka kluczowych punktów. Istnieje wiele kalkulatorów wspierających dobór odpowiedniego urządzenia – najpopularniejszy z nich Ciepło Właściwe – pozwala w prosty sposób na podstawie wpisanych informacji określić zapotrzebowanie cieplne budynku.
Przy doborze pompy ciepła kluczowe są warunki klimatyczne, zapotrzebowanie cieplne budynku, średnia temperatura dobowa czy punk biwalentny.
Przygotowanie domu do zmiany źródła ogrzewania
Chcesz zmienić źródło ciepła w swoim domu? Musisz pamiętać o kilku czynnikach wartych sprawdzenia przed oraz w trakcie inwestycji.
- Audyt energetyczny – aktualnie obowiązkowy przy dofinansowaniu z Programu Czyste Powietrze audyt energetyczny pozwala sprawdzić czy nasz budynek wymaga kompleksowej termomodernizacji. Więcej na temat samego audytu przeczytacie w naszym artykule -> Audyt Energetyczny co warto wiedzieć!
- Ocena stanu technicznego budynku – Konieczność modernizacji izolacji, stan instalacji grzewczej.
- Dostosowanie instalacji grzewczej – Omówienie konieczności modernizacji lub wymiany instalacji grzewczej pod kątem nowej pompy ciepła (np. grzejniki, ogrzewanie podłogowe).
- Montaż pompy ciepła – Omówienie kluczowych kroków montażu – lokalizacja jednostki zewnętrznej, montaż jednostki wewnętrznej, połączenie z istniejącą instalacją grzewczą.
- Optymalizacja zużycia energii – sposoby na poprawę efektywności energetycznej budynku po instalacji pompy ciepła (np. sterowanie, termostaty).
Kwestie doboru i przygotowania budynku na instalację pompy ciepła omawiamy w naszym Webinarze cyklu Akademia Phoenix Green!
Prawidłowa instalacja, czyli dobre praktyki montażowe
Dobre praktyki montażowe to złote zasady dobrej instalacji – pomogą Wam uchronić pompę ciepła przed uszkodzeniami oraz zapewnia sprawną i wydajną pracę całej instalacji.
Posłuchaj naszego eksperta Maćka Dobrzyńskiego i sprawdź czy znasz wszystkie złote zasady montażu pompy ciepła!