|
|
|
|
|
Dyrektywa ETS2, a koszty życia Polaków

Dyrektywa ETS2, a koszty życia Polaków

System handlu emisjami (ETS) Unii Europejskiej to kluczowy element polityki klimatycznej UE, mający na celu redukcję emisji CO₂. 

Wprowadzenie dyrektywy ETS1 w 2005 roku było pierwszym krokiem w stronę osiągnięcia neutralności klimatycznej. W 2027 roku planowane jest wdrożenie nowego systemu ETS2, który ma objąć sektory dotychczas nieuregulowane ETS1, takie jak transport i budownictwo.

ETS1 dotykało głownie sektor energetyczny i przemysłowy – elektrownie, huty czy cementownie. Wprowadzenie tej dyrektywy miało na celu ograniczenie emisji w sektorach wysoko energochłonnych dzięki przydzieleniu odpowiedniej liczby uprawnień do emisji, które mogły być sprzedawane oraz kupowane. Ich ceny na rynku były natomiast ustalane na podstawie popytu i podaży danego uprawnienia.  

Jakie zmiany wprowadza ETS2?

ETS2 rozszerza zakres o sektory budownictwa i transportu. Objęcie przez ETS2 gospodarstw domowych i małych przedsiębiorstw wpływa znacznie na koszty codziennego życia Polaków. Opłaty emisyjne związane z paliwami kopalnymi także da się we znaki konsumentom, Węgiel, gaz, olej opałowy czy paliwa silnikowe zdrożeją wraz z rozpoczęciem 2027 roku!

Polska ma najwyższy w Europie udział węgla w ogrzewaniu budynków mieszkalnych – czyni to nasz kraj wyjątkowo narażonym na dodatkowe opłaty emisyjne. Nie sprzyja nam także dosyć surowy klimat, który sprawia, że zapotrzebowanie na ciepło przekracza średnią unijną. 

Za co zapłacisz więcej od 2027 roku?

Rok
Cena gazu (zł/MWh)
Cena węgla (zł/t)
Cena ogrzewania węglem (zł/rok)
Koszty ogrzewania gazem (zł/rok)
2027
25,70
306
1039
301
2035
119,91
1426
4849
1403
2050
419,69
4992
16973
4910

Co zrobić, żeby podwyżki nie wpłynęły na nasze życie? 

Zmiany związane z przejściem na bardziej ekologiczne rozwiązania i odnawialne źródła energii sprawiają, że tradycyjne metody stają się dla użytkownika nieopłacalne. ETS2 i ETS1 nie są jedynymi decyzjami, które popychają użytkowników do wyboru zielonej energii. 

Liczne dotacje oraz uchwały lokalne skłaniają konsumentów do wyboru paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii. Dofinansowania pozwalają na pełen zwrot z inwestycji, a dobrze dobrane produkty służyć będą długie lata!

Jeśli chcesz uniknąć wysokich kosztów ogrzewania pompa ciepła jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, postaw na sprawdzone produkty i autoryzowanego instalatora!

Złożonych wniosków w programie "Czyste Powietrze"
1000

Dane na podstawie –  Wanda Buk & Marcin Izdebski „Analiza wpływu ETS2 na koszty życia Polaków”.

One Comment

  1. […] Dzięki wysokiej efektywności energetycznej i potencjalnym oszczędnościom w dłuższym okresie, pompy ciepła stają się coraz bardziej opłacalną inwestycją, szczególnie w kontekście rosnących kosztów tradycyjnych paliw kopalnych – o czym wspominaliśmy we wpisie  Dyrektywa ETS2. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *