Termomodernizacja to proces modernizacji budynków mający na celu poprawę ich efektywności energetycznej. Obejmuje one różnorodne działania, które prowadzą do zmniejszenia zużycia energii niezbędnej do ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz podgrzewania wody użytkowej w gospodarstwie domowym.
Dzięki termomodernizacji możliwe jest nie tylko obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynków, ale także oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Główne działania w ramach termomodernizacji:
Jakie programy dotacyjne wspierają termomodernizację?
Czyste Powietrze
Zakres: Wymiana starych pieców i kotłów na nowoczesne źródła ciepła, ocieplenie budynków, instalacja odnawialnych źródeł energii (np. panele fotowoltaiczne).
Moje Ciepło
Zakres: Zakup i instalacja pompy ciepła. Program dotyczy wyłącznie nowych budynków jednorodzinnych, które nie zostały jeszcze zamieszkałe lub użytkowane.
Stop Smog
Zakres: Dofinansowanie wymiany źródeł ciepła, ocieplenia budynków, modernizacji instalacji grzewczych.
Ulga Termomodernizacyjna
Zakres: Obejmuje wydatki poniesione na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
Ciepłe Mieszkanie
Zakres: Program obejmuje wsparcie finansowe na realizację różnych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w mieszkaniach
Liczne programy dotacyjne i ulgi na termomodernizacje wspierają ekologiczne rozwiązania grzewcze i niwelują negatywne skutki używania tradycyjnych paliw kopalnych.
W większości programów kluczową rolę gra Pompa Ciepła. Zachęcamy do ekologicznych i ekonomicznie uzasadnionych wyborów, które zbudują zieloną przyszłość dla nas wszystkich!